הבלוג של ברטרלנד

ברטר פיננסי – פתרונות מימון: הלוואות ומשקיעים חיצוניים

ניהול עסק, על אחת כמה וכמה עסק קטן, אינו דבר פשוט. החרב הכלכלית מונחת תמיד על הצוואר, מרווח הנשימה מצומצם והקשיים הכלכליים עלולים להגביל את התנהלות בעליו בצורה משמעותית. זוהי בדיוק הסיטואציה שמביאה בעלי עסקים רבים לתור אחר פתרונות מימון, אשר בחירה נכונה שלהם יכולה לא רק לסייע לעסק שלהם מבחינה כלכלית – אלא גם להצעיד אותו קדימה. במאמר הנוכחי נסקור שני אפיקים המוצעים כיום ונעניק לכם דגשים ביחס לבחירה הנכונה ביותר ונראה כי ניתן להשתמש בסחר חליפין / ברטר גם כפתרון מימון לעסק.

אופציה ראשונה: ברטר הלוואה תמורת מניות
הלוואה, מיותר אולי לציין, הוא אפיק המימון הכלכלי המבוקש ביותר כיום. כשלעצמן, ניתן לחלק את ההלוואות למספר סוגים. הראשון הוא הלוואה תמורת מניות, הנוגעת יותר לענייננו. ההלוואה מהווה ביטוי מובהק של עסקת ברטר, בה שני הצדדים יוצאים נשכרים. הצד הראשון, הוא המשקיע/מעניק ההלוואה, מספק הלוואה בגובה מסוים ובתנאים מוגדרים. פתרון המימון הזה, כיאה לעסקת ברטר, מוענק תמורת דבר מה משמעותי ושווה ערך לא פחות – במקרה הזה, הכנסתו של המשקיע לתוך העסק כשותף. המשמעות הישירה של כך היא שהמשקיע עתיד לגרוף רווחים מהכנסות עתידיות של העסק, בהנחה שיהיו כאלה.
הלוואה תמורת מניות כוללת בתוכה יתרונות שונים שהופכים אותה לפתרון מתבקש בלא מעט מצבים. העובדה שבעל העסק מקבל את הכספים ללא הוצאה כלכלית וללא תשלום ריבית מבחינתו מסייעת לו במידה ניכרת. זאת ועוד, כאשר הוא בוחר בשותף עסקי עמוס בקשרים ועתיר בניסיון (רצוי בתחום הפעילות של העסק או בסדר הגודל שלו) גדלים הסיכויים שהעסק כולו ישפר את התנהלותו, ועקב כך את מאזניו. מנגד, שותף שאינו רואה את העסק באותה גישה, כזה שהרווחים שהוא גורף אינם פרופורציונליים או כזה שרוצה לקבל החלטות על חשבונם של בעלי העסק, עלול לחולל נזק. מומלץ להעלות את כל פרטי ההתקשרות על הכתב, בהסכם הנוגע לכל אותן סוגיות שעשויות לעלות: גובה ההלוואה ותנאי המתן שלה, תשלומי הדיבידנד, אפשרות היציאה של המשקיע מהעסקה וכיוצא בזה.

מתי זה יקרה בעסקים קטנים?

ברטר הלוואה תמורת מניות מתאימה בעיקר במצבים בהם למשקיע החיצוני יש אמונה גבוהה מאד בבעל העסק כלומר היזם, או במצב בו יש קרבה משפחתית ורצון לעזור לפתח את העסק שלו.

אופציה שניה: הלוואה תמורת חוב
אפשרות המימון השנייה מתכתבת עם סוג ההלוואות המאפיינות גם את המגזר הפרטי. זוהי הלוואה שניתנת תמורת חוב, כלומר, מבוססת על קבלת סכום כסף אותו יש להשיב לגורם שמעניק את ההלוואה, יחד עם ריבית שנקבעה מראש – ריבית זו מהווה הוצאה מוכרת, אם כי ברורה השאיפה שהיא תהיה הנמוכה ביותר האפשרית. הלוואה תמורת חוב מתאימה כאשר לא מעוניינים לחלק את ה"עוגה" עם גורמים נוספים, כפי שאנשי עסקים השואפים לעצמאות מלאה בוודאי יהיו מעוניינים.
על מנת להפוך את ההחזר לפשוט יותר, מומלץ להקפיד על מספר דברים. רצוי לקבוע שההחזר יתחיל רק מספר חודשים לאחר מועד תחילת ההלוואה, וזאת במטרה לאפשר לעסק לצבור רווחים שיאפשרו לעמוד בנטל התשלומים ביתר קלות. על אותו עיקרון, ניתן לקבוע שצורת התשלומים תהיה הדרגתית, כך שככל שמתקדמים בתשלומים כך סכומם עולה. קביעת פרק זמן שבו תוחזר רק הריבית, אפילו פרק זמן קצר, יכולה לסייע גם כן.

מתי זה יקרה בעסקים קטנים?
כל זמן שהעסק קיים :-) רצוי לקחת את ההלוואות לאחר תכנון של תקציב ותזרים מזומנים, אך ברוב העסקים הקטנים זה לא קורה, לכן רצוי לפחות לקחת את ההלוואה לטווח ארוך. הבנקים נוטים לתת הלוואות קצרות טווח לשנה עד שלוש שנים, בעוד לרוב העסקים רצוי לקחת את ההלוואות לתקופה ארוכה יותר של כחמש שנים.

שילוב בין הלוואה תמורת מניות וחוב
נתיב זה הוא הנתיב היותר מתאים לקבלת הלוואה בעסקים קטנים. המקרה הקלאסי למתן הלוואה כזו היא על ידי משקיע אסטרטגי. משקיע אסטרטגי הוא משקיע אשר יש לו היכרות עם התחום והיזם ויש לו ערך מוסף להביא לעסק. לדוגמא לבעל העסק יש מוצר בתחום הקוסמטיקה אבל חסרה לו יכולת שיווקית אותה יביא אותו משקיע אסטרטגי.

היתרונות של ייעוץ פיננסי
כפי שניתן לראות, לכל אחד מסוגי פתרונות המימון מאפיינים משלו, או אפילו יתרונות משלו. הבחירה בפתרון צריכה להתבצע רק לאחר שממפים את התחום ומבינים לא רק את צרכי העסק, אלא גם את היכולות שלו. כמובן שגורם פיננסי, דוגמת יועץ כלכלי הבקיא בעבודה עם עסקים בסדר גודל קטן עד בינוני, יוכל לנתח יחד עם אנשי העסק את המצב הכלכלי שלהם, הן בהווה והן ביחס לעתיד. בכך, יוכל הגורם המקצועי לכוון את אנשי העסק לעבר קבלת ההחלטות האידיאליות עבורם להקטין סיכונים ולהגדיל את הסיכויים לקבל ההלוואה הדרושה.
נכתב על ידי: רו"ח רותם זילברמן – ייעוץ כלכלי