הבלוג של ברטרלנד

ברטרים וסחר חליפין בימי הקורונה

התגובות הממשלתיות למגפת הקורונה בארץ ובעולם מביאות להאטה דרסטית בפעילות העסקית והכלכלית במשק, הן בישראל והן בעולם כולו. בעוד מרבית העסקים חווים ירידה ניכרת בפעילות ומצוקה בתזרים המזומנים ומיליוני אנשים חווים קושי ממשי לסגור את החודש, פתרונות יצירתיים ואפקטיביים נדרשים. עסקאות ברטר יכולות לתת מענה רלבנטי עבור רבים מהעסקים ומהאנשים הסובלים מהמצב. ניצנים לכך כבר נראים במקומות רבים.

התקופה הנוכחית מזעזעת את אמות הספים של הכלכלה כפי שאנו מכירים אותה, ומגוון תופעות שונות ובלתי צפויות נוצרות כתוצאה מכך. בעוד מרבית ההשפעות וההשלכות של המצב הן בעיקרן שליליות ומאיימות, חלקן דווקא עשויות להיות חיוביות. בעוד מסתמן מיתון קשה ועמוק במשק ובכלכלה העולמית כולה, פתרונות יצירתיים דוגמת עסקאות ברטר וקידום אלמנטים שונים מעולם הכלכלה החברתית כבר מסייעים ללא מעט עסקים ואנשים פרטיים כאחד להתמודד טוב יותר עם התקופה המאתגרת הזו. אילו דוגמאות מעניינות ובולטות מהחודשים האחרונים ניתן למצוא להתעוררות ולתנועה המחודשת בזירת הברטרים בעולם? כיצד יכולים היתרונות הגלומים בעסקאות ברטר לסייע לעסקים הנמצאים במצוקה עקב המצב ומהם הדגשים שחשוב לקחת בחשבון מנקודת המבט של עסק המעוניין לבצע עסקאות כאלו? וכיצד ניתן להשתמש בעסקאות ברטר על מנת להתמודד טוב יותר עם אתגרי התקופה, הסגר והריחוק החברתי שנגזרו עלינו?

 

barter-in-our-hands

 

הכוכבת האמריקאית שהחליפה חסה בעוגת בננה והזניקה תקווה לכלכלה חדשה

 
במהלך החודשים האחרונים וכבר במהלך הגל הראשון של הקורונה אשר שטף את העולם באביב 2020 החלה להירשם בעולם התעוררות ניכרת בעניין המובע בברטרים ועסקאות חליפין ישירות, בין השאר מכיוון שרבים כל כך חיפשו (ועדיין מחפשים) אחר פתרונות יצירתיים ואפקטיביים למצב.
דוגמה מעניינת לכך ניתן למצוא בארצות הברית, שם זכתה הדוגמנית והכוכבת כריסטי טייגן בתשומת לב תקשורתית רבה לאחר שהכריזה בטוויטר כי היא מוכנה להכין עוגת בננות (BananaB read) ולהחליפה עם מי שיוכל וירצה לתת בתמורה חסה מסוג מסוים. היא במהרה מצאה מישהו (כוכב יוטיוב בעצמו…) שישמח לבצע עימה את העסקה הזו, וההחלפה יצאה לפועל, תועדה, עלתה לרשת ומשכה תשומת לב רבה.
העניין הרב שעוררה עסקת הברטר של הכוכבת האמריקאית המשיך הרבה מעבר לכמה שיתופים ולייקים עבור ההחלפה, כמו גם מעבר לתועלת שנוצרה לשני הצדדים בעקבותיה. רבים החלו לשער כי מקרה סמלי זה מצביע על מגמה פוטנציאלית ורצויה בכלכלה, כזו של חזרה לעסקאות ברטר מרובות בין אנשים פרטיים, כמו גם בין עסקים וארגונים (פירוט נוסף על כך בהמשך). גורמים מסוימים אף העזו להציע כי מקרה זה עשוי להוות נקודת פתיחה לשינוי כלכלי נרחב, אשר כל כך נחשק ונדרש בארצות הברית, ובעולם כולו. באתר האינטרנט של חברת החדשות CNN אף העזו להצהיר כי “האקט הקטן הזה עשוי לגרום לרבים אחרים לאמץ את שיטת הברטרים בכלכלה המתדרדרת הזו”.
בעוד בזמנים רגילים ניתן היה לפטור סיפור מעין זה בתור יחסי ציבור או אופטימיות חברתית מופרזת, הזמנים הנוכחיים רחוקים מלהיות רגילים. מאחר וברטרים מוכיחים עצמם כאמצעי כלכלי וחברתי מעולה עבור מצבים רבים, ביניהם גם מצב של מיתון עולמי מאיים וחסר תקדים דוגמת זה בו אנו נמצאים כיום, לא נתפלא אם מקרים שכאלו יהפכו להיות מגמה משמעותית חדשה בכלכלה החדשה הנוצרת לנגד עינינו.

דוגמה מעניינת נוספת להתעוררות העניין בברטרים ועסקאות סחר חליפין ניתן למצוא גם בזירה הדיגיטלית ובעולם האפליקציות. יוזמה חדשה של יזמית באלברטה, קנדה, הקימה במהלך החודשים הראשונים של המגיפה אפליקציית ברטרים חדשה ומסקרנת. המצב הנוכחי הביא רבות ורבים בסביבתה של יזמית זו לנסות ולהחליף ביניהם שירותים שונים, כאשר כל אחת נותנת מהשירות או הכישור בהם היא מתמחה, ומקבלת בתמורה משהו אחר, על פי צרכיה. שירותי צילום מקצועיים, טיפולים קוסמטיים וטיפולי הסרת שעווה, שירותי ראיית חשבון ועוד – אלו הם רק חלק קטן מהשירותים המוחלפים באמצעות אפליקציה זו (הנקראת HourTraderz””), אשר מתמקדת בכישורים אישיים ושירותים מקצועיים אותם יכולים להחליף אנשים בינם לבין עצמם.
אפליקציה זו צוברת פופולאריות ומשתמשים במהירות, ועשויה לסייע לעצב תחום חדש ועשיר של אינטראקציה כלכלית חברתית בין אנשים, כמענה לאתגרי התקופה במסגרת הכלכלה השיתופית.

 

סחר חליפין ועסקאות ברטר – אמצעי מושלם ומתבקש להתמודדות עם קשיים נפוצים במגזר העסקי כיום

נתחיל עם המגזר העסקי ועסקאות הברטר הרבות והמגוונות הנערכות בין בתי עסק וארגונים שונים. בעוד רבים אינם מודעים לכך, ברטר ועסקאות סחר חליפין הם כבר מזמן לא טרנד חברתי הכולל בעיקר עסקאות קטנות וסמליות בין אנשים שונים. מזה שנים שמגוון בתי עסק וארגונים מבצעים ברטרים אחד עם השני, פשוט מכיוון שזהו פתרון מתבקש, יעיל ופשוט להפליא. לאור המצב הנוכחי, בו אחוז ניכר מהעסקים חווים קשיים תזרימיים חריפים ונמצאים במצב של חוסר וודאות כמעט חסר תקדים, עסקאות מסוג זה הופכות להיות מתבקשות עוד יותר, ואכן ניתן לראות כי מתחילה להירשם התעוררות מסוימת בכל הנוגע לתחום פעילות כלכלית “אלטרנטיבי” זה.
מהם היתרונות של עסקאות ברטר בין בתי עסק וארגונים שונים? ובכן, במיוחד בתקופות כמו זו הנוכחית, אינספור בתי עסק מוצאים עצמם עם עודף ייצור ומלאי “מת” (כזה אשר קיים סיכוי נמוך ביותר כי יצליח להימכר בקרוב ולפני שיפוג תוקפו) בעקבות ההקפאה והסגירה של השווקים בארץ ובעולם. גם עסקים רבים המסתמכים על ייצוא לחו”ל נתקעו בחודשים האחרונים עם מלאי ייצור עודף ועם לקוחות פוטנציאליים ממדינות אחרות אשר אינם יכולים לממן את העסקה, או להוציאה לפועל בעקבות ההגבלות הבינלאומיות החלות כיום.
עסקאות ברטר בין עסקים שכאלו מאפשרות לפתור חלק גדול מהבעיות הללו ולתת לעסקים המדוברים מרווח נוסף לנשימה. כך מחליפים ביניהם עסקים שונים מוצרים ושירותים, והופכים חלק מההוצאות שכבר ביצעו בעבר (או הוצאות קבועות אשר אינן מפסיקות גם כשהמשק בו פועל העסק עוצר מלכת) להכנסות עכשוויות או עתידיות.

בישראל מנסה מכון הייצוא, הפועל מטעם המדינה, לקדם עסקאות ברטר הן בארץ והן בחו”ל באמצעות הענקת הנחות על עמלת השירותים הנגבית בגין רכישת מוצר או שירות. במידה ורכישה זו מתבצעת כיום באמצעות עסקת ברטר, נהנה אותו עסק גם מהנחה בעמלה, אשר עשויה להיות משמעותית ביותר בעסקאות גדולות. אך גם כאשר לא מדובר בעסקאות בינלאומיות רחבות היקף, גם עסקים מקומיים רבים מכל סדרי הגודל יכולים להשתמש בעקרונות הכלכלה החברתית וספציפית בעסקאות ברטר על מנת לצמצם נזקים, להשתמש במלאי הקיים לפני שייהרס ולצמצם הוצאות באופן משמעותי, הכל על ידי סחר חליפין ישיר בינם לבין עסקים רבים ושונים הנמצאים באותה הסירה, וזקוקים לאותה דרך פעולה חדשה ומרעננת על מנת להמשיך ולהשאיר את הראש מעל המים בתקופה הנוכחית המאתגרת כל כך.

lets-barter

עבור כל מי שמעוניין לבחון את הרלבנטיות ואת היתרונות הפוטנציאליים של יישום עסקאות ברטר עבור בית העסק, להלן מספר דגשים עיקריים לעסקאות ברטר בין עסקים:

 

– התחילו במיפוי המוצרים/שירותים שהעסק שלכם יכול להציע במסגרת עסקת ברטר, ותמחרו אותם באופן רלבנטי – כזה המתחשב במצב הנוכחי ולוקח בחשבון את אחוזי הרווח הגולמי של המוצר בדרך כלל. כך תוכלו להתחיל ו”לתמחר” את המוצר במונחים של עסקאות מול עסקים אחרים בתמורה למוצרים/שירותים להם אתם נזקקים
– עברו על רשימת הספקים שלכם ונסו לחשוב אילו ספקים עשויים להיות רלבנטיים עבור עסקת סחר חליפין. לאילו מהספקים הללו יש לכם מה להציע במונחים של המוצרים או השירותים בהם אתם מתמחים. תתפלאו לגלות כי במקרים רבים עסקאות אלו נמצאות ממש מתחת לאף שלכם לאורך כל הזמן. אל תחששו גם לחפש אחר ספקים אלטרנטיביים, כאלו שעסקת ברטר כן תהיה רלבנטית עבורם. גם כשמדובר בברטר, זה עדיין הכל “ביזנס”, ומציאת ספקים שיחליפו אתכם שירות/מוצר בתמורה, למשל, למלאי המת שלכם אשר אינו צפוי להימכר בשוק בקרוב, יכולה לספק לעסק שלכם אוויר לנשימה מבחינה תזרימית
– את עסקאות הברטר שעורך העסק חשוב לעגן בהסכם התקשרות עסקי רשמי, בדיוק כמו שעושים במקרה של עסקה רגילה בין בית עסק לבין ספק או לקוח. בהסכם זה הכל יהיה מפורט ומוצהר, וחשוב שלא להשאיר מקום לספקות או לפערים בציפיות בין הצדדים. את הכל חשוב לעשות בליווי מלא של אנשי הכספים ושל עורכי הדין או היועצים המשפטיים של העסק, ולדווח על הכל באופן מלא וגלוי לרשויות
– ברטר יכול לשמש גם ככלי שיווקי רב עוצמה, כמו גם כאמצעי להרחבת הפעילות של העסק ויצירת קשרים עסקיים חדשים. במיוחד עכשיו, בתקופת הקורונה, מדובר בכלי המעניק הזדמנות מצוינת להרחיב ולבסס את רשת העסקים, ספקים ולקוחות בה פועל העסק

 

ברטרים המסייעים להתמודדות עם ההשלכות של מגבלות הקורונה והריחוק החברתי

תחום נוסף של ברטרים אשר פורח בימים אלו הוא של עסקאות חליפין בין אנשים פרטיים של חפצים שונים מהבית, בהם אנו משתמשים כיום באופן מוגבר ומועצם, מאחר ומיליוני אנשים מסתגרים בבתיהם לסירוגין בעולם כבר כמה חודשים טובים.
דוגמה טובה לכך היא של צעצועים וספרים לילדים. אלו מחפשים מטבעם כל הזמן אחר גירויים חדשים ומעניינים, ורבים מהם כבר שיחקו עד תום בכל הצעצועים שיש להם וקראו כמה וכמה פעמים את כל ספרי הילדים שבבית, כבר לפני כמה חודשים טובים. החלפות של ספרים, צעצועים ושאר חפצים המסייעים לילדים להעביר את הזמן במהלך הסגר הפכו נפוצות מאוד, ובמידה ועדיין לא חשבתם על זה, אולי כדאי לתת את הדעת לפתרון מעולה מסוג זה. כך תרעננו לילדיכם את ארגז הצעצועים ואת ארון הספרים לקראת עוד סבב של סגר ארוך ומאתגר.
גם החלפות בגדים זוכות לעדנה מחודשת בימים אלו, עם אינספור “מסיבות” להחלפת בגדים ומיזמי יד שנייה ובגדים להחלפה/מסירה לרוב. אם כבר כולנו בבית, רוב החנויות סגורות וממילא מדובר בתקופה בה רובנו מנסים לצמצם הוצאות למינימום – למה לא להחליף עם אחרות ואחרים את הדברים היומיומיים בהם אנו משתמשים?…

לסיכום, התקופה הנוכחית מתאפיינת באתגרים חסרי תקדים ובמצב כלכלי בעייתי ביותר עבור בתי עסק, ארגונים ואנשים פרטיים כאחד. עסקאות ברטר עשויות להיות אחד מהפתרונות היצירתיים והיעילים הנדרשים כל כך בעת זו על מנת להתמודד בצורה טובה יותר עם המצב הנוכחי, כמו גם נקודת התחלה טובה לשינויים נחוצים, מהותיים ועמוקים בכלכלה ובאופן בו כולנו חיים את חיינו.

בהצלחה לכלכלה השיתופית החדשה ורק בריאות לכולנו.

בהצעות הברטר האחרונות שהועלו לאתר כבר ביקרתם? היכנסו כאן החליפו ותיהנו!