הבלוג של ברטרלנד

ברטרים באירועים – איך לצאת מאירוע בזול באמצעות כלכלה שיתופית

אירועים חגיגיים מרובי משתתפים הופכים להיות דבר נפוץ יותר ויותר בחיים שלנו, כאשר כמעט כל אחד ואחת מאיתנו כבר היו בעמדה (או יזכו להיות בה בעתיד) של מארגני אירוע גדול דוגמת חתונה, בר/ת מצווה, אירוע עסקי גדול וכו'.

הסטנדרטים להם כולנו התרגלנו בכל הנוגע לאירועים חגיגיים כיום, גוררים הוצאה כספית בלתי מבוטלת במקרה המתון יותר, ואסטרונומית במקרים קיצוניים יותר.

גם בתחום זה, של אירועים חגיגיים קטנים כגדולים, ניתן ואף מומלץ ליישם את עקרונות הכלכלה השיתופית, ובכך להביא לצמצום משמעותי בעלות האירוע, בדרכים יצירתיות המתאפיינות בשיתופי פעולה, דוגמת סחר חליפין, עם גורמים שונים.

 

מבארטר עבור יינות ועד "החלפת" המתנות בשירות לאירוע – שיתופיות באירועים

קיימות דרכים יצירתיות רבות ליישם עקרונות של שיתופיות וכלכלה חברתית גם באירוע החגיגי שאתם מתכננים. על מנת למצוא דרכים כאלו, ננסה לחשוב על השירותים/מוצרים בהם אנו מעוניינים עבור האירוע שלנו, ובמקביל גם על השירותים/מוצרים בהם מתמחים האנשים הקרובים אלינו, החל מבני המשפחה הקרובה ועד לחברים או משפחה רחוקה יותר.

לדוגמה, נניח ואחד מחברינו/בני משפחתנו או כל אחד אחר שאנחנו מזמינים לאירוע שלנו מחזיק בגישה למוצר רלבנטי מסוים, דוגמת יינות טובים או בקבוקי אלכוהול (זה יכול להיות מישהו שעובד בחברה לשיווק אלכוהול, אדם אשר מייצר יין בעצמו וכו'). בקלות נוכל לחשוב על בארטר שנוכל לעשות עם אותו אדם, על מנת שיספק לנו יינות, אלכוהול או כל דבר אחר המתאים לאירוע, כך ששנינו נרוויח – אנחנו נזכה להוזיל משמעותית סעיף מסוים בהוצאות האירוע, ואותו אדם ייהנה ממה שיקבל מאיתנו בתמורה.

 

במידה ואינכם מצליחים לחשוב על משהו להעניק לאותו אדם בתמורה, שקלו את הרעיון הבא – באירועים חגיגיים כיום נהוג כי האורחים מביאים מתנה, אשר לרוב לובשת צורה של צ'ק בגובה סכום כסף מסוים. במסגרת אותם בארטרים עבור שירותים או מוצרים לאירוע שלכם, תוכלו "להחליף" את המוצר/שירות שתקבלו בתמורה למתנה שאותו אורח יעניק לכם באירוע בכל מקרה. כך הוא ירגיש לא מחויב (ובצדק…) להעניק מתנה בגובה כמה מאות שקלים, ושני הצדדים ירוויחו.

 

אירוע גדול באולם, אירוע קטן ביקב או אירוע ביתי –  תמיד יש מקום לשיתופיות

עקרונות אלו של שיתופיות והחלפת מוצרים ושירותים גם במקרה של אירועים חגיגיים ניתנים ליישום בכל סוג של אירוע, החל מאירועים גדולים ונוצצים במיוחד באולמי שמחות מפוארים ועד אירוע קטן ופסטוראלי ביקב או בחצר הבית של ההורים.

כאשר חושבים על כך, סביר מאוד להניח כי בין מאות המכרים, החברים ובני המשפחה שלנו, לפחות כמה מהם מחזיקים בתחום התמחות או עניין הרלבנטיים לאחד מעשרות השירותים השונים להם אנו נזקקים במסגרת תכנון והפקה של אירוע חגיגי.

לדוגמה – סביר מאוד להניח שתמצאו עם מי לבצע סחר חליפין עבור שירותי תקליטנות לאירוע (וודאי אתם מכירים כמה אנשים אשר אוהבים מאוד מוסיקה וישמחו להקפיץ עבורכם את האורחים באירוע), כמו גם עבור סיוע בהקמת האירוע ובפירוקו (רלבנטי במיוחד עבור אירועים קטנים הנערכים בחצר הבית), עבור משמרות בתפעול הגריל או המנגל, עבור סיוע בבדיקה ווידוא הגעה בקרב האורחים לפני האירוע וכו'.

 

הרעיון הוא פשוט – ניתן לבצע עסקאות כאלו כמעט עבור כל שירות הרלבנטי לאירוע שלכם, ובכך לזכות בחיסכון משמעותי בהוצאות האירוע.

 

המאמר באדיבות יקבי בנימינה – מקום לאירועים קטנים