הבלוג של ברטרלנד

יישום עקרונות הכלכלה השיתופית גם בעולם הטיפוח והקוסמטיקה

בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר דוגמאות ליישום יצירתי ומעורר השראה של עקרונות הכלכלה השיתופית והחברתית יותר, במגוון תחומים שונים ולפעמים בלתי צפויים.

לדוגמה, עסקאות סחר חליפין שונות נרקמות בתחום האירועים החגיגיים, כאשר גורמים שונים מחליפים ביניהם שירותים הקשורים לתחום, בעסקאות בארטר יצירתיות.

כך, על ידי חשיבה יצירתית ניתן ליישם עקרונות שיתופיים אלו גם בתחומים אשר מעולם לא חשבנו עליהם בתור תחומים שיתופיים או "חברתיים" במיוחד. תחום האיפור, הטיפוח והקוסמטיקה מהווה דוגמה טובה לתחום בו ניתן ליישם עקרונות שונים של כלכלה שיתופית, לטובת כל הצדדים המעורבים בעסקה.

מהורדת גובה ההוצאה על מוצרי איפור ועד החלפת שירותי טיפוח מקצועיים

כיצד נוכל ליישם כלכלה שיתופית וחברתית יותר בתחום כמו טיפוח ואיפור מקצועי?

אפשרות אחת היא על ידי ביצוע עסקאות בארטר עם גורמים שונים, במטרה להוזיל את עלות רכישת מוצרי האיפור. עבור נשים הנוהגות להתאפר על בסיס קבוע, ובטח ובטח שעבור מאפרים ומאפרות מקצועיים, ההוצאה על מוצרי איפור היא הוצאה שוטפת ובלתי מבוטלת. לכן, אפשרות מעניינת עבור אותה אישה או מאפרת מקצועית היא למצוא שירות מסוים אותו היא יכולה להעניק בתמורה להוזלה בעלות מוצרי האיפור.

שירותי איפור מקצועי הם פתרון מתבקש במקרה זה – מאפרת מקצועית יכולה להציע שירותי איפור מקצועי, אשר שווים בפני עצמם לא מעט כסף, בתמורה להוזלה בעלות מוצרי האיפור המקצועי שהיא רוכשת על בסיס קבוע.

גם אם לא מתייחסים לניסיון להוזיל את עלות מוצרי האיפור, שירותי איפור מקצועי (כמו גם מתן שירותי טיפוח וקוסמטיקה), יכולים להביא ליצירתן של עסקאות סחר חליפין מוצלחות במיוחד. הסיבה לכך היא כי אחוז גדול מהאוכלוסייה (ובמיוחד אחוז גבוה מקרב הנשים), נוהג לצרוך שירותים אלו על בסיס קבוע. אם את/ה יכולים להעניק שירותי איפור, טיפוח, פדיקור/מניקור או כל שירות קוסמטי אחר, סביר מאוד להניח שתמצאו בקלות את הנשים (או הגברים) המתאימות לבצע עימן עסקת סחר חליפין. אתם/ן תעניקו את השירותים שאתם יודעים להעניק ובתמורה תקבלו את השירות/מוצר בו אתם מעוניינים.

 

יצירת תשתית לעסקאות שיתופיות לטווח הארוך

עסקאות שיתופיות הכוללות שירותי איפור, מוצרי טיפוח וכד' מהוות דוגמה טובה לאפשרות לבנות עסקאות מסוג זה על בסיס קבוע, ולטווח הארוך. שירותים אלו, דוגמת שירותי קוסמטיקה או איפור מקצועי, נצרכים על ידי נשים רבות על בסיס קבוע. לכן, במידה ונמצא את האדם המתאים לסגור מולו עסקת בארטר שכזו, נוכל לייצר עסקה ארוכת טווח בה מדי שבוע/חודש צד אחד בעסקה מעניק, לדוגמה, טיפול קוסמטי או שירות איפור מקצועי לצד השני, ומקבל בתמורה שיעור פילאטיס, שירות קידום אתרים או שירות של ייעוץ משפטי (לדוגמה).

כך, על ידי רקימת עסקאות חליפין בעלות אופי קבוע ומתמשך, ניתן להרוויח פעמיים – מצד אחד להביא להורדה משמעותית של ההוצאות השוטפות שלנו, ומצד שני ליצור קשרים אישיים וחברתיים חדשים.

Tagged on: