הבלוג של ברטרלנד

עקרונות הכלכלה השיתופית בתכנון חתונה – אפשר גם אחרת

אירועים חגיגיים שונים, ובפרט חתונות, הפכו להיות חלק אינטגראלי משגרת החיים שלנו – כולנו הוזמנו ונכחנו לפחות בכמה חתונות בשנים האחרונות, כאשר מרביתן הופקו סביב אותם עקרונות כלליים – אולם או גן אירועים, קייטרינג אשר מגיש ארוחת שחיתות בת אינספור מנות וכמובן – הצ'ק השמן שאנחנו מפקידים בכספת בכניסה.

בעוד סוג זה של חתונות הפך להיות סטנדרט בעשורים האחרונים, עבור אנשים רבים פורמט זה של אירוע אינו מתאים, וכאשר מגיע הזמן שלהם לחגוג מאורע משמח, הם מעוניינים לעשות זאת אחרת. ואכן, קיימות אלטרנטיבות לא רעות. כאן נסקור אלטרנטיבה לחתונה מסוג אחר, אלטרנטיבה בה כבר בחרו לא מעט זוגות בישראל ובעולם. הכוונה היא לחתונה בעלת מאפיינים שיתופיים, בהתאם לעקרונות הכלכלה השיתופית אשר צוברים תאוצה בעולם.

 

מהמקום לאירוע ועד קייטרינג ושמלות כלה – עושים בעצמנו ובעזרת חברים וקרובים

רבות מאותן חתונות "שיתופיות" יותר אשר נערכות מדי פעם בארץ, מבוססות על עקרונות מוכרים מתוך עולם הברטרים והכלכלה השיתופית. הרעיון הוא לנסות ולארגן בכוחות עצמנו, או תוך קבלת עזרה מהחברים וקרובי המשפחה, כמה שיותר מהשירותים השונים הנדרשים על מנת להפיק אירוע חתונה אשר יעמוד בסטנדרטים שלנו.

כאשר מתחילים באמת לנסות ולהפיק חתונה מסוג אחר, פחות רשמי ויותר שיתופי, מגלים כי בפועל ניתן להשיג בכוחות עצמנו הרבה מאוד מאותם שירותים אשר עולים המון כסף באירועים סטנדרטיים. לדוגמה – מקום לאירוע. הרבה פעמים אנחנו מכירים אנשים אשר בבעלותם שטח פתוח בו ניתן לערוך אירוע חתונה. זה יכול להיות שטח חקלאי שאינו בשימוש, חצר גדולה ומרווחת של בית במושב או אפילו גג רחב ידיים של בניין בעיר. כאשר משיגים מקום גדול ומרווח מספיק ומתחילים לתכנן בו את האירוע, מגלים כי אנחנו כבר ביתרון של כמה עשרות אלפי שקלים, והכל נראה פשוט וקל יותר מכאן והלאה. דוגמה נוספת יכולה להיות כל שירות בסיסי ומרכזי בחתונה – אם אחד או אחת מהחברים/חברות הקרובים מגיעים מעולם האופנה, אולי ישמחו לעצב עבורכם שמלת כלה, או לקשר אתכם אישית למעצב של שמלות כלה אשר יוכל לספק לכלה שמלה במחיר מוזל או אפילו בהתנדבות (כתלות בקרבה האישית). כך גם אם אחד החברים יודע ומעוניין לתקלט, לצלם או לעשות כל דבר אחר שיתרום לאירוע.

כך, ניתן להשיג את מרבית השירותים הרצויים עבור האירוע, החל מקייטרינג ועד כאמור שמלות כלה וכו'. בחתונות שיתופיות רבות החברים הקרובים ובני המשפחה מביאים בעצמם חלק מן האוכל – כל אחד מביא משהו קטן ובסופו של דבר מתקבלת ארוחה מפוארת לא פחות מזו שיש לחברות הקייטרינג להציע לנו. כך ניתן להמשיך הלאה ולבנות שלב אחר שלב חתונה שיתופית באווירה אישית ואינטימית, בה מרבית השירותים השונים ניתנים במתנה על ידי החברים ובני המשפחה, במקום צ'ק של כמה מאות שקלים…

 

 

 

עסקה משתלמת לכל הצדדים וחתונה שעונה על כל הציפיות

נבהיר עוד שתי נקודות חשובות בהקשר של חתונה שיתופית המבוססת על ברטרים וכו', נקודות אשר פעמים רבות מעלות התנגדויות מצד זוגות אשר שוקלים לערוך אירוע מסוג זה –

הנקודה הראשונה היא כי לחתונה בסגנון שיתופי יתרונות שונים, ואירוע מסוג זה משתלם עבור כל הצדדים המעורבים, ולא רק עבור בני הזוג אשר עורכים אירוע בהשקעה מזערית ביחס למחיר הממוצע של חתונות כיום. מכיוון שחתונות הפכו לאירועים יקרים וגרנדיוזיים כל כך, מרגישים האורחים מחויבים להעניק מתנות בגובה של כמה מאות שקלים לפחות. במקרה של חתונה שיתופית ואלטרנטיבית יותר ברור לכל המוזמנים כי האירוע הופק בעלות נמוכה יחסית, ולכן הם אינם מרגישים מחויבים להעניק צ'קים שמנים כמתנה. במקום זאת, רבים מהמוזמנים תורמים בדרך ישירה כלשהי, בין אם אותו אורח בישל והביא עימו חלק מהאוכל, עיצב שמלת כלה עבור הכלה, ניגן את המוסיקה לאורך האירוע, עזר לסדר ולארגן לפני/אחרי האירוע או תרם בדרך אחרת כלשהי. בעוד האורחים אינם מרגישים מחויבים, ישנן פעולות רבות שהם יכולים לעשות על מנת לתרום את חלקם לאירוע, וכך הם משתתפים בחתונה באווירה נעימה וקלילה, ואינם מרגישים מחויבים להיפרד מאותו סכום שמן שנהוג להעניק בחתונות.

 

נקודה שנייה אשר מטרידה לא מעט כלות היא סוג ואיכות החתונה שתהיה להן. זוגות רבים נוטים לחשוב כי מכיוון שמדובר בחתונה בהפקה עצמית, היא תהיה פחות טובה או מושקעת מחתונה סטנדרטית בגן אירועים. בפועל, אינספור מקרים הוכיחו כי בדיוק ההיפך הוא הנכון – מכיוון שמרבית האנשים אשר לוקחים חלק בתכנון והפקת החתונה הם אנשים הקרובים אישית אל בני הזוג, ההשקעה ניכרת והאירוע המתקבל עונה על כל הציפיות – האוכל מצוין, המוזיקה מתאימה לטעמם של מרבית האורחים, ההשקעה האישית ניכרת בכל אלמנט של האירוע וכו'.

 

לסיכום, כפי שזוגות רבים חוו זאת בעצמם, ארגון עצמי של חתונה ברוח הכלכלה השיתופית, עסקאות בארטר ומעורבות אישית של רבים מהאורחים והמוזמנים, מביא בדרך כלל לאירוע בלתי נשכח. מלבד לעובדה כי החתונה מושקעת ואיכותית מפני שכל אחד עושה את התפקיד אליו הוא התנדב מכל הלב, מדובר באווירה אישית ואינטימית מסוג שקשה להשיג בחתונה סטנדרטית בה אנשי מקצוע מטעם גן האירועים עושים את כל העבודה, והאורחים פשוט משלמים את החשבון בכניסה…