הבלוג של ברטרלנד

מה צופן בחובו העתיד עבור תחום הברטרים?

בעשורים האחרונים, במקביל להתפתחויות הטכנולוגיות המהירות ומרחיקות הלכת בתחומים שונים של החיים ובראש ובראשונה בתחומי התקשורת והתחבורה, אנחנו עדים להתפתחויותיהן של מערכות כלכליות וחברתיות שונות וניסיוניות. בתוך הכלכלה הגלובאלית העולמית קמים להם לתחייה מודלים שונים אשר מנסים לענות על ביקוש רב אשר קיים בארץ ובעולם לצורת מסחר ויחסי גומלין כלכליים שונים מאלו ה"סטנדרטיים" הנהוגים בכלכלה. דוגמה עיקרית לכך היא ענף הכלכלה השיתופית אשר בא לכדי ביטוי באלף ואחת דרכים שונות בכל רחבי העולם, ובכלל זה גם בישראל. עולם הברטרים מהווה כמובן חלק מהותי מהכלכלה השיתופית של המאה העשרים ואחת, ונראה כי בעשורים האחרונים תחום זה צומח במהרה במדינות רבות.
בעוד הכלכלה העולמית ושוק ההון הופכים להיות מורכבים ותזזיתיים יותר משנה לשנה, עולה השאלה – מה צופן בחובו העתיד הנראה לעין עבור תחומי הכלכלה ה"אלטרנטיביים", וספציפית עבור תחום פופולארי ומוכר בעולם הכלכלה השיתופית, דוגמת תחום הברטר? כיצד הכיוון אליו צועדת הכלכלה והחברה כולה מעיד על עתיד תחום הברטרים בעולם, כיצד זה בא לכדי ביטוי באתרי ברטר מובילים ומהם המאפיינים של עסקאות ברטר אשר הופכים אותם לחלק אינטגראלי וצומח בעולם הכלכלה השיתופית?

 

תחום אשר שייך לעידן החדש – עסקאות ברטר

כפי שמעידים מומחים לחברה ולכלכלה, עסקאות ברטר (בדומה לחלקים מרכזיים נוספים בכלכלה השיתופית) הן במהותן תחום אשר שייך לעידן החדש בו אנו חיים כיום, עידן אשר אמנם משתנה בקצב מסחרר אך עדיין מתווה קווים כלליים בהם החברה והכלכלה צועדות. במובנים רבים, הצמיחה המואצת של הכלכלה השיתופית ותחום הברטרים בתוכה נובעת מהצורך והרצון של מיליוני אנשים בעולם לנסות ולנהל לפחות חלק מחייהם הכלכליים והחברתיים באופן אשר חורג מהנתיבים הסטנדרטיים והעיקריים של הכלכלה המודרנית. אנשים רבים מעוניינים להחליף דברים (מוצרים או שירותים) שיש להם או ביכולתם להציע, בתמורה לדברים אחרים בהם הם מעוניינים. העובדה כי בעסקת ברטר לא עובר כסף בין הצדדים, אלא מתרחשת החלפה ישירה ביניהם, היא בין השאר בעלת חשיבות חברתית משמעותית. עבור רבים מאיתנו, עסקה מסוג זה מהווה חוויה חברתית אותנטית וחיובית, הזדמנות להכיר אנשים חדשים ולהיפתח לעולמות חדשים. בעולם אשר מנקודת מבטם של אנשים רבים הולך ונהיה זר ומנוכר יותר ויותר, הזדמנות להשיג חלק מהדברים בהם אנו מעוניינים בעסקה בעלת פן אישי וחברתי, בניגוד לקנייה סטנדרטית ו"קרה" באמצעות כסף בחנות ענק, היא הזדמנות פז גם ליצור קשרים חדשים ולקבל חוויה חברתית אותנטית "על הדרך".

עסקאות חליפין

מלבד לפן האישי ולמאפייני החברה הנוכחיים אשר מגבירים את הצורך בפן זה גם במסגרת הכלכלה, לעסקאות ברטר יתרונות מסוימים מנקודת מבט עסקית, יתרונות אשר אינם קיימים במקרה של מסחר רגיל. עסקת ברטר היא במרבית המקרים הצורה האפקטיבית והטובה ביותר של שיתוף פעולה שהעסק יכול לייצר לעצמו. עסקת ברטר מייצרת לקוחות חדשים ולעיתים בלתי צפויים, חוסכת לעסק הרבה כסף ומייצרת התרחשות גם בפן האישי – חברתי, מה שכיום בעלי עסקים רבים מכירים בו כבעל חשיבות רבה להלך הרוח בבית העסק, ולכן גם כגורם מניע וחשוב בדינמיקה בין העסק ללקוחותיו. ברטר יוצר מצב של Win-Win עבור בעל העסק מצד אחד, והגורמים הבאים עימו באינטראקציה מצד שני, ובכך פותח בפני העסק הזדמנויות שאינן קיימות במסחר ה"סטנדרטי" והיומיומי.

הן הגורם הפסיכולוגי אשר מניע אנשים רבים לחפש אחר עסקאות בעלות נופח אישי – חברתי בעידן הקפיטליסטי שבו אנו חיים והן היתרון המהותי שמציעות עסקאות ברטר עבור כל הצדדים המעורבים בהן (אנשים פרטיים ובתי עסק כאחד) – שני גורמים אלו מעידים על המשך הצמיחה הצפויה בשנים הקרובות עבור תחום הברטרים בישראל ובעולם בכלל.

הגורם העיקרי השלישי המעיד על המשך הצמיחה הצפויה של הכלכלה החברתית בכלל ועסקאות ברטר בפרט הוא הגורם הטכנולוגי – האינטרנט והסמארטפונים הופכים את ההחלפה של מוצרים ושירותים שונים, ובעיקר את המציאה של האדם או בית העסק אשר מציע בדיוק את מה שאני צריך ומוכן לקבל בתמורה בדיוק את מה שיש לי לתת, לאפשרית וקלה יותר מאי פעם בעבר, כפי שניתן להיווכח מהדוגמאות שנביא מיד לאתרי ברטרים ממוקדים ומפורטים שונים.

 

אתרים פעילים רבים ומשגשגים של החלפות בתים, בגדים, שירותים וכל דבר אחר

על הפופולאריות של תחום הברטר בנקודת הזמן הנוכחית, כמו גם על הכיוון הצפוי לתחום זה בשנים הקרובות, ניתן ללמוד מהמגוון העצום של אתרים פעילים ומובילים אשר עוסקים ישירות בברטרים והחלפות. ניתן למצוא כאמור אינספור אתרים כאלו, כאשר חלקם מתמקדים בהחלפה של מוצרים/שירותים מתחומים מסוימים ביותר ואילו חלקם מרכזים סוגים שונים של ברטרים.
אחד מסוגי הברטרים הנפוצים ביותר כיום הן בארץ והן בעולם הוא זה של החלפת בתים – אנשים אשר מעוניינים לצאת לחופשה במקום זה או אחר, ובמקום בתי מלון יקרים מוצאים אנשים המתגוררים ביעדים אלו, ומחליפים עימם את הבית למשך פרק זמן קצר יחסית (כמה ימים או שבועות). דוגמה טובה לאתר עולמי גדול ופעיל אשר מתמקד בהחלפת בתים היא האתר – www.homeexchange.com, אשר מקשר בין עשרות אלפי אנשים ובתיהם אשר נפרשים על פני 150 מדינות (!). באופן זה מצליחים אנשים רבים להוזיל משמעותית את עלות החופשה שלהם, ובאותה נשימה גם ליצור קשר אישי מסוים עם אדם המתגורר ביעד אליו יוצאים לחופשה. פעמים רבות קשרים אלו מחזיקים מעמד גם לאחר התקופה בה מחליפים בין הבתים, ורבים חוזרים על העסקה עם אותם חברים חדשים גם בשנים שלאחר הפעם הראשונה.
ישנם אתרי ברטר אשר מדריכים אנשים כיצד ליצור "מסיבות" ואירועים חברתיים אשר מטרתם היא החלפה של בגדים יד שנייה. תחום היד השנייה, ספציפית בבגדים, פורח במדינות כמו אנגליה, אוסטרליה וגם ישראל, ואתר דוגמת זה מציע לערוך מפגשים חברתיים אשר מבוססים על התוכן של החלפה של בגדי יד שנייה, כמו גם יצירת קשרים חברתיים חדשים.

events-with-barter

עוד דוגמה לאתר המתמחה בברטר מסוג מסוים וממוקד ביותר ניתן למצוא בכתובת www.readitswapit.co.uk. אתר זה עוסק בהחלפה של ספרים ומנצל את העובדה כי רבים מעוניינים להיפטר מהספרים הישנים שלהם, אך אינם מעוניינים לרכוש כל ספר שברצונם לקרוא. באופן דומה ניתן למצוא אתרים נוספים המתמחים בברטרים של מוצרים או שירותים ספציפיים ביותר. אפילו אנשים אשר מחפשים שטח קטן בו יוכלו לגדל ירקות ופירות יכולים לעשות זאת באתר הייעודי – SharedEarth אשר מקשר בין בעלי שטחים ואדמות אשר מעוניינים לשתף פעולה עם אנשים המעוניינים לגדל ירקות ופירות, בתמורה לחלק מהיבול שיתקבל.

הדוגמאות הנ"ל מעידות על ההתמקצעות וההתמקדות של עולם הברטרים, מגמה אשר רק הולכת ומתחזקת בשנים האחרונות. עדות טובה נוספת לעתיד הורוד שנראה כי מצפה לתחום הברטרים בעולם ניתן למצוא בפופולאריות העצומה, ההולכת ומתגברת של אתרי ענק שונים אשר עוסקים בפועל בעסקאות ברטר, או מציעות את האפשרות הזו כחלק מהפלטפורמה שלהם. אתרי יד שנייה מובילים דוגמת CraigsList ו – Gumtree מארחות לא מעט עסקאות ברטר בין צדדים שונים אשר מעוניינים להגיע ביניהם להסכמה ייחודית ולהחלפה של מוצרים/שירותים, במקום להשתמש בכסף כמו בעסקת מכירה רגילה. גם אתרים מובילים כמו Airbnb או אתרים מקומיים אשר הופכים פופולאריים יותר ויותר כמו אתר "אגורה" הישראלי מעידים על הצמיחה המואצת בפופולאריות של הכלכלה השיתופית על כלל מאפייניה בארץ ובעולם, צמיחה שצפויה להמשיך ואף להתגבר בעתיד הנראה לעין.