הבלוג של ברטרלנד

ברטרים וסחר חליפין גם בעולם האומנות

תחום הכלכלה השיתופית וסחר החליפין מוכר בקרב מרבית האנשים בעיקר מתחומי עיסוק "פרקטיים" ונפוצים, דוגמת החלפת שירותים בין בעלי מקצוע שונים, החלפה של דירות או שירותי תיירות אחרים ובארטרים של מוצרים ביתיים. עם זאת, סחר חליפין קיים כיום בתחומים רבים ומגוונים, כולל כאלו שלא היינו מצפים בהכרח למצוא בהם סממנים של כלכלה שיתופית. אחד מתחומים אלו הוא עולם האומנות, בו ניתן למצוא כמות מפתיעה ומעודדת של פעילות כלכלית בעלת גוון שיתופי מובהק. מהם תחומי האומנות בהם סחר החליפין נפוץ במיוחד, ומדוע התנהלות כלכלית שיתופית אטרקטיבית עבור אומנים ואומניות?

שיעורי אומנות, זמן אולפן למוסיקאים ועולם הקעקועים – אומנות שיתופית

אחד התחומים המעניינים ביותר בעולם האומנות במסגרתו מתקיימים מזה שנים רבות בארטרים וסחר חליפין בין אומנים ללקוחות, הן בישראל והן במדינות אחרות, הוא תחום הקעקועים. כמעט כל מקעקע ומקעקעת אותם תשאלו יוכלו להעיד לפחות על כמה קעקועים שעשו בתמורה לשירות או מוצר מסוים שקיבלו בתמורה, ללא החלפת כספים כלל. הדבר נכון הן עבור קעקועים קטנים אשר דורשים לא יותר משעה או שעתיים של עבודה, אך נפוץ במיוחד במקרה של קעקועים גדולים – קעקוע גדול המתפרש על פני חלק שלם מגופו של המקועקע הוא תהליך שנמשך מספר שבועות או חודשים וכולל פגישות רבות, וכנראה שניתן בתמורה למוצר או שירות גדול ורחב היקף, בהתאם.
כמובן שגם בתחום הוראת האומנות ניתן למצוא לא מעט עסקאות ברטרים בין אומנים שונים. אומנים רבים מחליפים ביניהם גם ידע תמורת ידע, כלומר – שיעורים או ליווי בלימוד תחום מסוים בתמורה לשיעורים בתחום אחר. כך ניתן למצוא לא מעט מוסיקאים אשר מלמדים נגינה בתמורה לשיעורים בתחום אחר (דוגמה נפוצה היא שיעורי נגינה בתמורה לשיעורים על תוכנות מחשב הרלבנטיות לעולם המוסיקה), פסלים או ציירים אשר מלמדים אחד את השני וכו'.
גם שימוש בציוד או שטח המיועד לעבודת אומנים כרוך פעמים רבות בבארטרים. למשל, עסקאות חליפין במסגרתן מעניק אחד הצדדים זמן אולפן מוסיקה, זמן בסטודיו אומנות מסוים, שימוש בציוד כבד הנדרש לתחומי אומנות כמו פיסול או קרמיקה וכו'.

קיימות סיבות שונות לכך שבארטרים וסחר חליפין פופולאריים כל כך גם בעולם האומנות.
אומנים רבים מעידים כי חלק ממה שמושך אותם לעסקאות כאלו הוא הרצון לשמור על ההתנהלות כולה בתוך עולם האומנות, בלי להתעסק בתמחור כספי וביורוקרטיה הכרוכה בהתנהלות כלכלית "רגילה". הם מעדיפים לשמור על ההתנהלות כולה במישור האישי ובתוך עולם האומנות.
סיבה נוספת ומתבקשת בהקשר זה היא האינטראקציה בין האומנים השונים, הן אומנים בתוך אותו תחום והן מתחומים שונים. העסקאות השיתופיות הללו יוצרות הפריה הדדית, מעניקות לאומנים הזדמנות להכיר אישית אומנים נוספים וללמוד תחומי אומנות נוספים, וכך גם לקבל השראה נוספת עבור עיסוקם שלהם.

לסיכום, כלכלה שיתופית הולכת ומתפשטת בעולם לתחומים רבים ונוספים, אך במקומות רבים היא קיימת כבר עשרות שנים, ועולם האומנות הוא דוגמה מצוינת לכך. נראה שגם (ואולי במיוחד) לאומנים יש אינטרסים רבים לחתור לעסקאות ברטר שונות…