הבלוג של ברטרלנד

כיצד תוכל לשלב את עקרונות הכלכלה השיתופית בחיים שלך?

"כלכלה שיתופית" היא למעשה תחום שלם בחיים החברתיים של ימינו, אשר זוכה לעדנה מחודשת בעשור האחרון כאשר יותר ויותר אנשים מכל קצוות הקשת החברתית מתעניינים בדרך חלופית להתקיים ולקיים קשרים הדדיים עם "יחידות כלכליות" אחרות, דוגמת עסקים קטנים, חברות, בעלי מקצוע וכד'. למעשה, החשיבה החדשה – ישנה של כלכלה שיתופית המתבססת, בין השאר, על סחר חליפין ישיר, פותחת את האפשרות של אינטראקציה כלכלית חברתית פחות או יותר בין כולנו. לכל אחד ואחת מאיתנו תחום מסוים בו הם מתמחים, או כישור כזה או אחר המאפשר להם ליצור או להעניק שירות בצורה טובה ויעילה. זהו למעשה אותו "יתרון יחסי" עליו מדברים בכלכלה השיתופית והמסורתית גם יחד, אשר הופך את האינטראקציה הכלכלית למתבקשת ואפקטיבית כל כך.

 

לעשות עסקים בלי להתעסק בכסף – עסקאות בארטר והמקום בו הן פוגשות אותנו

אחת הדרכים העיקריות והמוכרות יותר של עולם הכלכלה השיתופית, דרך אשר מתמקדת גם היא באותו יתרון יחסי הקיים עבור כל אחד ואחת מאיתנו, היא כמובן עסקאות הברטר. אם הגעתם לאתר זה וודאי הבנתם כבר את העקרונות הבסיסיים של עסקאות בארטר, ואולי עולה בכם התהייה הלגיטימית – היכן תחום זה פוגש אותי? כיצד אני יכול/ה להשתלב בכלכלה השיתופית, ולהרוויח מעסקת ברטר אטרקטיבית?

התשובה היא כי פחות או יותר עבור כל אחד ואחת מאיתנו קיים משהו – כישור כלשהו, שירות, מוצר וכו', בו אנו מתמחים ויעילים יותר ממרבית האנשים האחרים. אם אתם לא מצליחים לחשוב על משהו כזה, נסו לבחון את תחום העיסוק שלכם בחיים. גם אם אתם עובדים בעבודה אשר נראית סטנדרטית ואשר אנשים רבים נוספים מבצעים אותה, זה לא אומר שאתם לא טובים בה ויכולים לעשות אותה גם באופן פרטי בצורה טובה. גם אם תחום העיסוק (העבודה) שלכם אינו משהו שאתם רוצים או יכולים להציע במסגרת עסקת סחר חליפין, בחנו את התחביבים ותחומי העניין שלכם. מה שנחשב אצלכם לתחביב נטו יכול להביא תועלת של ממש למישהו אחר, גם אם במבט ראשון זה לא נראה כאילו יכול לצאת מזה משהו.

זכרו – אינכם חייבים להיות הכי טובים בעולם בתחום מסוים על מנת להציע את שירותיכם בו במסגרת עסקת בארטר. אתם רק צריכים לעשות אותו בצורה טובה ויעילה מספיק על מנת שהצד השני בעסקה, אשר על פי רוב יהיה רחוק הרבה יותר מכם מתחום זה, ירוויח כתוצאה מהעסקה.

 

ייעוץ אישי, הרצאות במגוון נושאים ועוד – לא להתבייש לפרסם את מה שיש לכם להציע

אותו יתרון שיש לכם בתחום מסוים קיים כמעט בוודאות, אתם רק צריכים למצוא אותו, ואת הצד השני בעסקה אשר זקוק לדבר זה (בדיוק בשביל זה קיים אתר זה…).

זה באמת יכול להיות כמעט כל דבר – העברת שיעורים פרטיים בתחום בו אתם שולטים, הענקת ייעוץ או הרצאות על נושא שאתם בקיאים בו, הענקת טיפול מסוג מסוים או עוד מגוון עצום של אפשרויות. אם התמחיתם בתחום מסוים, משמעות הדבר כי אתם מחזיקים בידע מעמיק באותו תחום. תמיד יהיו אנשים עבורם ידע זה הוא בעל ערך, כך שתוכלו להציע להעביר להם את אותו ידע בצורה של שיעורים ממוקדים, הרצאות או כל דרך אחרת עליה תסכימו. ידע הוא רק דוגמה אחת. ניתן להוסיף אליה גם כישורים שונים שרבים מאיתנו רוכשים במהלך החיים, כמו גם מוצרים מוחשיים שרבים מאיתנו יודעים כיצד לייצר, לתקן או לייעל.

 

אנשים רבים מעידים כי היו רוצים מאוד ליישם את עקרונות הכלכלה השיתופית בחייהם, אך חוששים כי פשוט אין להם מה להציע, או כי אף אחד לא ירצה את מה שהם מציעים. במידה וגם אתם מרגישים כך, יש לנו עצה חד משמעית עבורכם – פרסמו את מה שיש לכם להציע, בלי להתבייש ובלי לנתח יותר מדי את הסיכויים להצליח ולמצוא צד שני לעסקה. בפועל, הרבה מאוד אנשים שהרגישו כך הופתעו מכך שכשניסו, מצאו עם מי לבצע את העסקה. במידה ופרסמתם ולא מצאתם – לא קרה כלום. לפחות ניסיתם.

עסקאות סחר חליפין הן כיום נפוצות ומגוונות יותר מאי פעם בעבר. אנשים מחליפים ביניהם ישירות אינספור סוגים של שירותים ומוצרים, כך שתמיד קיים סיכוי למצוא עסקה שתשתלם גם עבורכם.