הבלוג של ברטרלנד

הכלכלה החדשה = הכלכלה השיתופית

המושג "כלכלה שיתופית" הופך בשנים האחרונות לשגור יותר ויותר בישראל ובעולם כולו, בין היתר מכיוון שאחוז גדול מאוד מהאוכלוסייה הופך לחלק מאותה מערכת כלכלית. זאת, למשל, על ידי השתתפות בעסקאות המשתייכות לתחום הכלכלה השיתופית, החל משכירת/השכרת חדר דרך airbnb ועד לצריכת שירותים שונים ישירות ממשתמשים אחרים באחת הפלטפורמות האינטרנטיות המשמשות לצורך זה (דוגמת fiverr).

 

ניתן לעסוק בנושאים רבים הנוגעים למגמת הכלכלה השיתופית, הדרכים בהן היא מתפתחת ובאה לכדי ביטוי בשוק וכו', אך במאמר הבא ננסה לבחון את כלכלת השיתוף בתוך הקשר כלכלי רחב יותר –מדוע נולד סקטור כלכלי זה בתוך הכלכלה העולמית ומהן המשמעויות של צמיחת הסקטור הזה אל מול הסקטורים הכלכליים/עסקיים האחרים השולטים בכלכלת העולם בעשורים האחרונים?

 

מתן מענה לבעיות וצרכים הנוצרים מתוך המערכת הכלכלית הקיימת

הגורמים העיקריים והמהותיים ביותר אשר הביאו ללידתה וצמיחתה המואצת של הכלכלה החברתית – שיתופית טמונים כמובן במערכת הכלכלית הקיימת, זו שהייתה כאן הרבה לפני שביטויים כמו "סחר חליפין" או "ברטרים" היו שגורים בשפה.

המערכת הכלכלית הקפיטליסטית, זו הקיימת ושולטת בחלקים גדולים של העולם מזה יותר ממאה שנים, מתאפיינת גם בבעיות וכשלים שונים, אשר מצמיחים ביקוש לאלטרנטיבות כלכליות יצירתיות. אותו "מירוץ עכברים" שכולנו מכירים המצריך מאיתנו כמות הולכת וגדלה של שעות עבודה, רמת צריכה ואיכות חיים אשר הולכות ומטפסות לאורך העשורים ושוק עבודה מורכב, מסועף ומנוכר עבור אנשים רבים – כל אלו הם סממנים למצב אשר מציב בעיות רבות עבור האדם הממוצע.

על ידי פתרון יצירתי דוגמת אלו שמציעה הכלכלה השיתופית יכולים אנשים רבים להרוויח בצורה ישירה ונוחה יותר, ליצור ישירות לאורך התהליך קשרים אנושיים חדשים ולתת ביטוי ליצירתיות שלהם, מה שהרבה פעמים פשוט לא מתאפשר במסגרת הכלכלה ה"רגילה".

על מנת להדגים נקודה זו, דמיינו לעצמכם שהשכרתם/שכרתם חדר או ביצעתם ברטר ישירות עם מישהו שמצאתם דרך פלטפורמה אינטרנטית המיועדת לצורך זה  – הצלחתם להרוויח כסף (או לצרוך שירות בו הייתם מעוניינים) באופן ישיר דרך הרשת, והכרתם אישית מישהו חדש במסגרת התהליך, הכל באווירה שיתופית וחיובית. מה רע??

 

 

 

אין צורך להספיד את שוק ההון והבורסה – שילוב בתוך הכלכלה הקיימת

חשוב להבין כי למרות שהכלכלה החברתית – שיתופית נמצאת במגמת צמיחה אדירה בעשורים האחרונים (חברות שונות המבוססות של פלטפורמה שיתופית שוות עשרות מיליארדי דולרים), אין זה אומר כי סקטור כלכלי זה אמור או צפוי לדחוק לשוליים את הסקטורים האחרים והוותיקים יותר של הכלכלה העולמית.

עבור מי שמתעניין בלימודי ייעוץ השקעות או לימודי שוק ההון, אין כל צורך לחשוש כי הבורסות למיניהן צפויות להיעלם מהעולם בעשורים הקרובים. להיפך – הסקטור השיתופי – חברתי משתלב בצורה יפה ביותר במסגרת המערכת הכלכלית הקיימת. מיזמים חברתיים המבוססים על שיתופיות של מוצרים ושירותים נעזרים בטכנולוגיה הדיגיטלית החדשה ובמערכת הכלכלית המפותחת המאפשרת לכל אחד ואחת מאיתנו להיות צרכנים וספקים של מגוון שירותים/מוצרים בעת ובעונה אחת, מכל מקום ובכל זמן, וכך מפתחים את הסקטור השיתופי במקביל לסקטורים העסקיים האחרים.