כלכלה שיתופית - איך כל אחד מאיתנו יכול ליהנות ממנה?

 

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר את המושג "כלכלה שיתופית" (המכונה גם "כלכלת שיתוף" וגם "כלכלה חדשה". מדובר במושג רחב יחסית אשר כולל בתוכו מגוון רחב של כמעט כל תחומיהחיים (באנגלית מכונה התחום"Sharing Economy"), וניתן למצוא אותו ברחבי העולם, ויש גם כלכלה שיתופית בישראל כמובן.

בגדול, ניתן לאפיין את הכלכלה השיתופית ככזו אשר מאפשרת לאנשים ממקומות שונים לשתף ביניהם מוצרים, שירותים, ידע ורכוש, ובכך לנצל בצורה יעילה וחכמה יותר את סך המשאבים העומדים לרשותם. כיום, חלק ניכר מהכלכלה השיתופית מושתת על המדיה הדיגיטלית ועולם האינטרנט, כלי לשיתוף והעברת מידע יעיל כל כך, עד כי הוא מאפשר יצירה של תחומי שיתוף חדשים בקלות ובמהירות ועל כן, מדי יום נפתחות פלטפורמות ואפליקציות חדשות בעולם מתחום כלכלה שיתופית.

יש כאלה שחושבים כי כלכלה שיתופית, קשורה רק לתחום קטן ואזוטרי של אנשים ונושאים ורלבנטית רק לאנשים אשר חברים בקואופרטיבים או באלו המקדישים את זמנם לחברה וקהילה בלבד, אך אין כך הדבר. בפועל, הכלכלה השיתופית כוללת כיום את כל התחומים המרכזיים בחיינו - רפואה, תזונה, ספורט, ביטוח, רכב, דירות, תרבות הפנאי, עסקים, שלטון מקומי ועוד, ולכן רלבנטית לכולנו.בהמשךנביא דוגמאות מתחומים מרכזיים ומפותחים בעולם הכלכלה השיתופית המודרנית, הן מישראל והן מחו"ל, ובעיקר ננסה להבין כיצד הכלכלה השיתופית רלבנטית עבור כל אחד ואחת מאיתנו, וכיצד גם אנחנו יכולים להרוויח מהיכרות והשתתפות במערכת הכלכלית המסקרנת הזו.

כיצד מסייעת הטכנולוגיה לכלכלה השיתופית לפרוח ולהביא שפע נוסף לחיינו

הכלכלה השיתופית נמצאת במגמת צמיחה מואצת מאד בעולם בשנים האחרונות, הודות להיותה זמינה ונגישה לכולנו וזאת בזכות הטכנולוגיה. עידן האינטרנט ולאחריו עידן הסמארטפונים השפיעו ישירות על החיים של כולנו, ועל החברה בה אנו חיים ככלל. המדיה הדיגיטלית ורשת האינטרנט החובקת עולם מאפשרים כיום פלטפורמות תקשורת עמוקות ושוטפות באופן חסרת תקדים. כולם מחוברים לרשת מכל מקום ובכל זמן, ומצב זה מאפשר את לידתן של פלטפורמות שיתוף חדשות, המעניקות לכלל המשתתפים בהן יתרונות משמעותיים, יתרונות כלכליים ואישיים.

מערכת התקשורת הדיגיטלית מאפשרת לנו לשתף עם אנשים רבים רכוש מאוד פרטי שלנו. מצד אחד, את רוב האנשים איננו מכירים באופן אישי אבל מצד שני, אנו יכולים כיום ללמוד עליהם כל מה שחשוב לנו לדעת בטרם אנחנו מחליפים איתם בית או רכב לדוגמא באמצעות מידע מהרשתות החברתיות (מי החברים שלהם, מה הם אוהבים, בני משפחה, דעות ועוד), דירוגים שהם קיבלו באתרים שונים במידה והם נותני שירותים, שיחת סקייפ שבה נוכל לתקשר ישירות גם מעבר לים ולראות את הצד השני ועוד.

השיתוף זה משתלם מאוד כלכלית אם נעשה נכון, וכערך מוסף המשתמשים בפלטפורמות אלו זוכים גם בהיכרויות מעניינות חדשות עם אנשים מכל רחבי העולם כך שזה יכול מאוד לתרום גם חברתית.

להלן דוגמאות לתחומים הרלבנטיים לחיינו היומיומיים אשר זוכים כיום לייצוג נרחב בעולם הכלכלה השיתופית באמצעות אתרים הכוללים מיליוני משתמשים פעילים בכל רחבי העולם.

תחבורה שיתופית – פלטפורמות קיימות ומה צפוי בעתיד

אחד התחומים החזקים והמשגשגים ביותר בעולם כלכלת השיתוף הוא תחום התחבורה. בשנים האחרונות קמו בעולם מגוון מיזמים בנושא חנייה, נסיעה ותחבורה שיתופית (אשר חלקם צמחו למימדי ענק וחלקם עדיין נמצאים בתהליכי צמיחה). מיזמים אלה כוללים שיתוף בנסיעות ברכב, במוניות, במשאיות ובאוטובוסים, שיתוף ברכבים באופניים, באופנועים, ביאכטות ואפילו במטוסים, שיתוף בחניות ועוד.

כולם כבר מכירים את השמות -"Uber"או "Moovit", (כאשר מיזמים גדולים רבים נוספים פועלים בהצלחה במדינות שונות בעולם). הרעיון הכללי העומד מאחורי מרבית המיזמים הללו פשוט ורציונאלי – מצד אחד ישנם אינספור רכבים פרטיים בעולם אשר נוסעים ללא הפסקה מכל מקום לכל מקום אחר. מצד שני, כאשר אנו מעוניינים להגיע למקום מסוים ואין ברשותנו רכב (או שאנו מעדיפים שלא לקחת את הרכב הפרטי שלנו), ההגעה בתחבורה ציבורית המונית (רכבות, אוטובוסים וכו') עלולה להיות מסורבלת ובלתי יעילה, והנסיעה בתחבורה ציבורית פרטית (מוניות) בדרך כלל יקרה יחסית. לכן, פלטפורמות השיתוף התחבורתיות הללו מחברות בין אינספור נהגים אשר נוהגים במכוניותיהן לבדם, לבין אינספור צרכנים – אנשים הזקוקים להגיע ממקום למקום. כך, כמעט כל אחד עם רכב פרטי יכול לנצל את הנסיעה שהוא תכנן לעשות בכל מקרה לבדו ברכבו על מנת למלא לפחות חלק מארבעת המקומות הריקים, לקבל מעט כסף מהנוסעים (סכום אשר יסייע לו להחזיר את הוצאות הנסיעה או חלק ממנה) וגם להכיר אנשים חדשים "על הדרך".  אותם נוסעים זוכים לטרמפ מידי, נוח וזול, והכל מתאפשר כמובן באמצעות הפלטפורמות הדיגיטליות בהן ניתן להשתמש באמצעות אפליקציות ואתרי אינטרנט ייעודיים.

בישראל נמצאת התחבורה השיתופית עדיין בשלבים ניסיוניים במידה מסוימת, ומתקיימים מאבקים פוליטיים מסוימים בנוגע לסוג הפלטפורמות בהן ייעשה שימוש בארץ, האופן בו הן ינוהלו וכו'. בכל זאת, תושבי אזורים רבים בארץ כבר נהנים מסוגים שונים של אפליקציות כאלו (גם אפליקצייתוויז מציעה שירות של נסיעה משותפת), וניתן לצפות כי השימוש בהן יגבר משמעותית בשנים הקרובות.

עיריית אמסטרדם מדגימה כיצד מקיימים טכנולוגיה ורגולציה לטובת התושבים

בכל הנוגע לצפוי בעולם בעשורים הבאים בתחום התחבורה השיתופית, התמונה נהיית מסקרנת עוד יותר – נראה כי ממש "מעבר לפינה", מתישהו, צפויה להתחולל מהפכה בעולם הרכב בעקבות כניסתם לשוק של רכבים אוטונומיים. כאשר רכבים אשר נוהגים בעצמם ייהפכו לנפוצים ביותר בכבישי העולם, צפויה התחבורה השיתופית להפוך לרלבנטית ונפוצה עוד יותר. כאשר רכב מסוים יכול לנהוג בעצמו ולאסוף אנשים על פי הזמנה מידית, כמות הרכבים הנחוצה יורדת משמעותית, שכן לא כל אחד צריך להחזיק בעצמו רכב פרטי. אנשים מעולם הכלכלה השיתופית המביטים אל העתיד הלא כל כך רחוק ואל טכנולוגיית הנהיגה האוטונומית הנמצאת בשלבי פיתוח מתקדמים יחסית כבר מתחילים לכוון אל עולם של תחבורה שיתופית בהיקף נרחב, אשר מאפשרת גם לצמצם משמעותית את כמות כלי הרכב הקיימים בעולם ועל הכבישים – תהליך בעל יתרונות עצומים בפני עצמו.

כלכלה שיתופית בנכסים - החלפה, השכרה ומכירת בתים

תחום עיקרי נוסף הרלבנטי לרבים מאיתנו וזוכה לייצוג מפותח ויעיל במסגרת הכלכלה השיתופית מבוסס על החלפה של רכוש, ולא של מוצרים או שירותים. הכוונה היא להחלפה של בתים ודירות המתבצעת באמצעות פלטפורמות מוכרות ונפוצות כמו Airbnb. למעשה, פלטפורמה זו (של Airbnb) ממש שינתה את עולם התיירות והמלונאות בשנים האחרונות, ויחד עם פלטפורמות נוספות אשר הצטרפו אליה נפתחת בפני מיליוני אנשים האפשרות לעקוף את בתי המלון היקרים יחסית ולהחליף ישירות אחד עם השני את הבית או הדירה, כמו גם להשכיר ישירות לאחרים בתמורה לתשלום כספי.

בתחום זה ניתן להרגיש בצורה ברורה יותר את הפן החברתי של כלכלה שיתופית- אנשים מוכנים להפקיד את ביתם בידי אנשים זרים לחלוטין, בדרך כלל ממדינה אחרת, אותם לא פגשו מימיהם. בתמורה הם מקבלים מהצד השני את אותו אמון, ומתארחים בבית או בדירה שלהם. גם במקרה בו השימוש בנכס מתבצע בתמורה לכסף, ולא כהחלפה, עדיין מדובר בסוג של אמון ואינטראקציה חברתית שלא היו קיימים לפני כן.

היתרונות של פלטפורמות לשיתוף ברכוש כמו בתים ודירות הם עצומים. אנשים רבים מעידים כי בשנים האחרונות הם נוסעים למקומות רבים בעולם ומבקרים בארצות בהן לא חלמו לבקר בעבר, בזכות האפשרות להחלפת דירות, המאפשרת להם להתארח בעיר ובמדינה זרה לחלוטין כמעט ללא צורך לשלם. בפלטפורמות כמו "Home Exchange" ניתן למצוא אנשים ממקומות יפים ומעניינים בכל רחבי העולם אשר ישמחו להחלפת בתים למשך כמה ימים או שבועות. זה פותח בפני מי שמתעניין בסוג כזה של סחר חליפין עולם חדש של אפשרויות לחופשות ונסיעות לחו"ל.

בכלכלה השיתופית בכלל ובפרט בתחום של החלפת/השכרת דירות ובתים, קיים צורך במנגנונים מסוימים המאפשרים יצירת אמון בסיסי בין הצדדים השונים בעסקה. אם אנחנו מפקידים את הבית שלנו בידי משפחה מנורבגיה, איטליה או יפן, בתמורה לשהות בבית שלהם, כדאי שתהיה בינינו רמה מסוימת של אמון על מנת שנרגיש נוח לבצע את ההחלפה הזו. המיזמים השונים המהווים פלטפורמות שיתוף דואגים לחלק מהמנגנונים הללו – אתם יכולים לקבל מידע מפורט בנוגע לצד השני בעסקה – אילו עסקאות דומות הוא ביצע בעבר, מה היו חוות הדעת והביקורות של אנשים אשר עשו עימו החלפות כאלו, האם הם השאירו נזקים בבתים בהם התארחו וכו'. מידע זה, בתוספת מידע כללי נוסף אודות אותו אדם ממקורות כמו חשבונות הפייסבוק שלו ושיחות סקייפ שניתן לנהל עימו בטרם מחליטים לבצע את ההחלפה, כבר נותנים לנו תמונה מסוימת ויוצרים בינינו היכרות ראשונית. למעשה, על ידי החלפה של מידע, שיחות סקייפ וכו' ניתן ליצור יותר מהיכרות ראשונית בסיסית, וממש לייסד ידידות מסוימת אשר תגרום לנו להרגיש בנוח עם ההחלפה הצפויה. זו סיבה עיקרית לכך שהפלטפורמות הללו משגשגות כל כך ומאפשרות אינספור עסקאות והחלפות מוצלחות, אשר משאירות את הצדדים גם עם חבר/ים חדשים...

מכירה וקנייה של בתים - לאחרונה נולדו פלטפורמות שמטרתן לחסוך את דמי התיווך בקנייה ומכירה של בתים. פלטפורמות אלה מאפשרות לשני הצדדים להיפגש ללא עזרתו של המתווך ומבלי צורך לשלם על החיבור. מדובר באתרים חדשים יחסית ומעניין לראות איך זה יעבוד והאם לאורך זמן הם ייתרו את מקצועו של מתווך הדירות.

כלכלה שיתופית באופנה –שיתוף פריטי לבוש והשכרת מותגים

נשים רבות לובשות לאירועים חגיגיים שמלות מעצבים ופרטי אופנה יקרים יחסית. אלו עולים מאות ואלפי שקלים, כאשר אותה אישה עושה שימוש בפריט שרכשה רק לעיתים רחוקות, באירועים מיוחדים. לכן, עבור אינספור נשים מדובר בתחום בו ניתן לחסוך המון כסף, למשל על ידי שיתוף או השכרה של פרטי אופנה. ההיגיון כאן זהה לזה שמנחה תחומים רבים נוספים - למה לקנות פריט אופנה יקר לאירוע חד פעמי, אם ניתן לשכור אותו במחיר נמוך בהרבה?... כמו שאנחנו משתפים ושוכרים תכני מדיה מפלטפורמות כמו נטפליקסוקודי, אפשר לשכור שמלת ערב מעוצבת להפליא...

פלטפורמות שונות כאלו קיימות בעולם, דוגמת האתר/אפליקציה "Rent the Runway" הפועלת כבר שנים וזוכה לפופולאריות עצומה. במקום לרכוש שמלת מעצבים יקרה מאוד,נשים יכולות לשכור שמלת מעצבים מרהיבה בכמה עשרות דולרים בלבד, ללבוש אותה לאירוע ולהחזיר אותה למחרת. ובאירוע הבא לשכור פריט נפלא אחר...מדובר כמובן בפתרון מתבקש והגיוני לחלוטין, ובדומה לדוגמאות מתחום החלפת הבתים והתחבורה, גם כאן הפלטפורמות הקיימות כיום דואגות לענות על הצרכים של המשתמשים, החל מייעוץ בתחום ואלגוריתמים אשר "מציעים" ללקוחות שמלות ופרטי אופנה אשר יתאימו להן ועד לשירותים נוחים וזמינים של ניקוי יבש וכו'.

עסקאות ברטר

ברטרלנד הינה פלטפורמה המאפשרת לבעלי עסקים בעיקר (אבל לא רק) להחליף שירותים, מוצרים, זמן וידע זה עם זה, ללא תשלום כספי. במידה ואנו מעוניינים בשירות של האחר אבל לנו אין כרגע מה להציע לו כי אינו מעוניין בשירותים שלנו, אנו יכולים להציע לו במקום ברטר, את התשלום שברצוננו לשלם עבור עסקה זו. בברטרלנד אפשר גם להציע "שעה תמורת שעה" וזה מעולה לעסקים שרוצים לצמוח ולהגדיל את מאגר הלקוחות מבלי להכביד על תזרים המזומנים ומבלי להוציא כסף על שיווק כרגע.

עסקאות ברטר מתבצעות גם בין ממשלות, בהחלפות של בתים, בהחלפות של רכבים (בד"כ זה הולך ביחד: דירה + רכב), פריטי אופנה, ספרים, משחקי וידאו ועוד. לפעמים סתם נמאס לנו ממה שיש לנו אז במקום ללכת ולשלם כסף בתמורה לעוד משהו שיימאס עלינו מתישהו, אנחנו יכולים להחליף עם אדם אחר במצב דומה. אפשר להחליף כמעט כל דבר וזה תחום שפורח בכלכלה השיתופית ולדעתנו גם מומלץ מאוד כי הוא מאפשר למקסם את המשאבים שלנו ולמנוע בזבוז מיותר).

הבאנו כאן מספר מצומצם של דוגמאות מתחום כלכלה שיתופית אבל קחו בחשבון כי בכל תחומי החיים שלנו יש כיום אתרים שיתופיים והם הולכים ומתרבים כל הזמן – שיתוף בתחום בעלי החיים (אני טס לחו"ל איזה מזל שהשכן שלי יכול לשמור לי על הכלב או להוציא אותו לטיול), שיתוף בתחום האביזרים (למה לרכוש מקדחה כשאפשר לשכור במספר דולרים), פתרונות אחסון (לך יש מחסן פנוי, לי יש מה לאחסן בו, בוא נשתף פעולה...), פתרונות זמן (יש לי כמה שעות פנויות ביום, מדוע שלא ארוויח הכנסה נוספת בכך שאבצע מטלות פשוטות שההוא מעבר לפינה צריך?..), "בנק זמן" – שעה שלי שווה שעה שלך, כל אחד מאיתנו ייתן לשני מה שהוא יודע לתת ושהשני צריך בשעה הזאת (שירותים, טיפול, ייעוץ וכל דבר בעצם) אוכל – אני מבשל נהדר והשכנה ליד ממש לא, אז היא תקנה ממני אוכל מוכן או תבוא להתארח אצלי לארוחה במקום לצאת למסעדה, תרבות הפנאי והבילוי – איך בא לי להעביר סדנת פיסול – כל שעליי לעשות זה להירשם לפלטפורמה והם כבר ישווקו את הסדנא שלי לעשרות אלפי הגולשים שלהם. הרצאות – כמה קל היום להשתתף בהרצאה מרתקת של אחד הדוברים, על כוס בירה בפאב או להזמין מרצה לחוג הבית שלי, ועוד ועודועוד...

כלכלה שיתופית – האם זה מתאים גם לי?

הכלכלה השיתופית היא אכן תחום רחב ואטרקטיבי, תחום שכאן "כדי להישאר". אך עדיין, יש כאלה שחוששים להתנסות בזה.